26 października w Sali Koncertowej Pałacu Sokoła odbyła się promocja książki Jerzego Antkowiaka –
Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody
Spotkanie z Autorem poprowadził Jerzy Kisielewski.
Już drugi raz mamy zaszczyt gościć ten niezwykły tandem. Poprzednio promowaliśmy książkę Jerzego Kisielewskiego, a prowadzącym był Jerzy Antkowiak. Teraz role się odwróciły, ale czytelnicy mieli wrażenie, że biorą udział w kontynuacji tego samego spektaklu. Należy dodać – niezwykłego spektaklu.
Wspomnienia Jerzego Antkowiaka – umiejętnie prowokowane i uzupełniane przez Prowadzącego i naszych gości – to wielokolorowa mozaika, która ubarwiała szarzyznę PRL-u. Anegdota goni tu anegdotę, czasem prowokuje nostalgiczny uśmiech, czasem wybuchy śmiechu.
Wielką atrakcją były dwie ogromne księgi pamiątkowe udostępnione przez jednego z przyjaciół Autora.
Wieczór był niezwykle udany, kolejka po autograf długa, książka arcyciekawa. Czego chcieć więcej?….
Spotkanie uwiecznił Tomasz Malczyk – Głos Pruszkowa.
Tam wkrótce obszerna relacja, a książka jeszcze do nabycia w Książnicy Pruszkowskiej w wyjątkowo atrakcyjnej cenie 😉
__________________________________________________________________
Bogato ilustrowana zdjęciami prywatnymi, archiwalnymi i reprodukcjami projektów opowieść o jednej z najważniejszych postaci związanych z Modą Polską i modą w Polsce. Jerzy Antkowiak swoją fantazją w pracy i poza nią nadawał kolor PRL-owskiej szarzyźnie. Dziś, wysłuchany przez Agnieszkę L. Janas, w arcyciekawy sposób przywołuje te czasy. Przedstawia ludzi, w których otoczeniu żył i pracował, zagląda za kulisy pokazów mody, opowiada o zagranicznych wyjazdach. Aby portret projektanta był pełniejszy, w książce znalazły się wspomnienia jego syna Kajetana, wnuczki Weroniki, ikonicznych modelek: Małgorzaty Niemen, Katarzyny Butowtt i Agnieszki Perepeczko, gwiazdy dwóch kolekcji Mody Polskiej dla Woolmarku, a także wypowiedzi przyjaciół: modela Rafała Młodzikowskiego, reżysera Andrzeja Domalika i couturiera Tomasza Ossolińskiego. Nie brak tu też intymnych zwierzeń, trudnych wspomnień oraz hultajskich żartów, charakterystycznych dla bohatera o nieposkromionej energii, swadzie gawędziarza i wielkim poczuciu humoru.
Jerzy Antkowiak powiedział kiedyś, że przyszło mu żyć i pracować w czasach, w których było i śmieszno, i straszno. Każda kolekcja Mody Polskiej była cenzurowana przez urzędników państwowych, sklepów było więcej niż towarów, a dla Stanisławy Gierek przygotowywano specjalne, osobne pokazy mody. I nagle, w tej groteskowej rzeczywistości, mistrz Jerzy Antkowiak pokazuje na wybiegu modelkę z nagim biustem, modelom każe zapuścić brody i przeciwstawia się samej Raisie Gorbaczowej… Ta książka to kawał historii Polski, Mody Polskiej, ale przede wszystkim historia życia i twórczości jednej z najbarwniejszych i najdowcipniejszych postaci polskiej kultury i sztuki.
Ewa Wojciechowska, ewawojciechowska.pl
Jerzy Antkowiak (ur. 18 maja 1935 r. w Wolsztynie) – słynny polski projektant mody, stylista. Absolwent Wydziału Malarstwa PWSSP we Wrocławiu. W 1961 r. podjął pracę jako projektant w Modzie Polskiej. W 1968 r. wraz z piątką innych projektantów Antkowiak stworzył nowy zespół Mody Polskiej, a w latach 1979–1985 był jej dyrektorem ds. wzornictwa.
Agnieszka L. Janas ukończyła studia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka zafascynowana modą od najmłodszych lat. Pisze o niej dla magazynów biznesowych oraz na swoim blogu Agnieszka o modzie. Autorka książki Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku.